background

Verkių dvaro sodyba

Verkių dvaro sodyba įsikūrusi Vilniaus miesto pakraštyje, gražiame kraštovaizdyje - vienas pakraštys atsiremia į Neries upę, kiti ribojasi su Jeruzale, Naujaisiais Verkiais ir Verkių mišku - ir užima 82 ha ploto teritoriją. Verkių dvaro ansamblį sudaro daugybė išlikusių pastatų ir mažosios architektūros detalių. Visa ši teritorija saugoma valstybės kaip Verkių architektūrinis draustinis. Detalesnį dvaro ansamblio planą rasite schemoje.

View Larger Map

verkiu dvaro sodyba

Pirmuosius dvaro pastatus - administracinį pastatą - pamatysite važiuodami Jeruzalės gatve. Toliau, tęsdami kelionę Žaliųjų ežerų gatve, privažiuosite centrinę Verkių dvaro ansamblio dalį, kur jus pasitiks atrestauruoti dvaro pastatai, sutvarkyti takai, dvaro parkas, poilsiui įrengti suoliukai, kita infrastruktūra, pastatyti informaciniai stendai, rytinėje oficinoje įsikūrės prabangus restoranas. Nuo įrengtos regyklos atsiveria panorama į Neries upę, Trinapolio bažnyčią, didelius miškų masyvus. Tai jaunimo pamėgta vieta.

Netoli regyklos, Lizdeikos šventyklos vietoje, pastatytas aukuras - tai Baltų tikėjimo ir senųjų papročių puosėletojų pamėgta vieta. Ir šiandien, per tradicines šventes, čia dega aukuro ugnis, atliekamos senovinės dainos, giedamos giesmės, garbinami senieji dievai.

Žemutiniame dvaro parke išlikusi senųjų tvenkinių sistema. Prie jų galima patekti Dvaro gatve arba nusileidus stačiais laiptais, kurie veda į buvusio malūno viršutinę terasą. Nuo seno šie tvenkiniai buvo naudojami žvejybai ir kartu su ežerais jie sudarė dvaro žuvininkystės ūkį. Gyvavimo laikotarpiu tvenkinių paskirtis buvo ir kitokia - komponuojant parką jie buvo planinės kompozicijos centru, buvo skirti pramogai, sujungti tilteliais, skirti plaukioti valtimis, maudytis ar ilsėtis prie jų. Artimiausiu planuojama dalį tvenkinių atkurti ir pritaikyti visuomenės poreikiams.

Verkių dvaro sodyboje ir parke ištisus metus vyksta įvairūs rengniai: koncertai, šventės, gamtinės išvykos, moksliniai tyrimai, seminarai ir konferencijos, parodos ir kiti. Todėl ši vieta miela daugeliui vilniečių ir miesto svečių.

Apie įdomią Verkių dvarvietės bei dvaro sodybos pastatų istoriją skaitykite mūsų puslapyje, skyrelyje Verkių regioninis parkas/ Kultūros paveldo vertybės/ Verkių dvaro sodyba . Susipažinti su Verkių rūmais jums padės įrengti informaciniai stendai.


Verkių dvaras (I dalis) Verkių dvaras (II dalis)

 


Verkių dvaras (III dalis):