background

Naujienos

Prisilieskime prie Vilniaus istorijos – Antakalnio bunkeriai 2018-04-30

Prisilieskime prie Vilniaus istorijos – Antakalnio bunkeriai

Pavasarinio miško apsupty, Sapieginės atragio viduje stūkso Antakalnio arba Šilo bunkeriai. Šis 1924-1926 m. statytas Lenkijos kariuomenės Vilniaus įgulos Antakalnio amunicijos bunkerių kompleksas yra įrašytas į Kultūros paveldo sąrašą, kaip kraštovaizdžio, retas architektūrinis ir inžinerinis objektas. Lenkijai okupavus Vilnių ir išaugus Sovietų puolimo rizikai, buvo nutarta fortifikuoti Vilnių – įrengti koviniai bunkeriai, antžeminiai bei požeminiai sandėliai ir kt. Antakalnio bunkeriai – tai tik maža išlikusi gynybinio žiedo dalis. Karo metu šie bunkeriai buvo naudoti kaip slėptuvės ar sandėliai.      

Virš kai kurių įėjimų matosi laurų vainiko likučiai – tai lenkų herbo dalis, šlovės vainikas,  kurį kažkada laikęs erelis.

Antakalnio bunkeriai atviri visuomenei, ir galima savarankiškai juos apžiūrėti nuo pavasario iki rudens. Sutvarkyta prieiga. Informaciniai stendai suteiks žinių ne tik apie bunkerių istoriją, bet ir apie čia žiemojančius šikšnosparnius. Žiemą šiuose bunkeriuose praleidžia septynios šikšnosparnių rūšys, tarp jų ir europinis plačiaausis (Barbastellabarbastellus) –  retas Europos ir Lietuvos šikšnosparnis, įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą ir gyvenantis iki 22 metų. Antakalnio bunkeriai yra išskirti, kaip buveinių apsaugai svarbi teritorija, nes tai viena didžiausių europinio plačiaausio žiemojimo vietų pietryčių Lietuvoje. Kad apsaugotume šią retą šikšnosparnių rūšį, čia draudžiama lankytis nuo spalio iki balandžio mėnesio.

Kviečiame aplankyti Antakalnio bunkerius ir neskubėti į namus – Sapieginės pažintinis poilsio takas pakvies jus maloniai praleisti laiką gamtoje, pasigrožėti Sapieginės ir Šveicarijos erozinių raguvynų kraštovaizdžiu.

Kaip rasti Antakalnio bunkerius?

Pravažiavę Šilo gatvėje esančią Maximą, dar apie vieną minutę važiuokite tiesiai, kol kairėje pamatysite informacinį stendą, nedidelę mašinų stovėjimo aikštelę. Akmenimis grįstas keliukas atves jus tiesiai prie bunkerių. Linkime malonių įspūdžių!

 

Plačiau skaitykite:

http://www.siksnosparniai.lt/antakalnio-bunkeriai/

http://pamirsta.lt/lenku-gynybinis-ziedas/#snipiskes

http://www.natura2000info.lt/

Atgal

Naujienų archyvas